levandula

Levanduľa – vôňa leta

Vložené september 25, 2012

Levanduľa nesmie chýbať v žiadnej bylinkovej záhradke. Pohladí na duši a poteší na pohľad.Levanduľa má vraj dar pomôcť nepokojnej duši. Tlmí bolesti hlavy, migrénu, pôsobí upokojujúco a pomáha pri nervozite a podráždení.
Levanduľa je u nás známa predovšetkým v kozmetike. Obľubu majú mydlá, masážne oleje, krémy ale aj soli do kúpeľa s vôňou levanduľe. Sušená sa využíva ako náplň do voňavých vrecúšok do bytu či do skrine.
V roku 1710 vyrobili v Kolíne nad Rýnom z kvetov levandule a bergamotu vonnú esenciu Eau de Cologne, ktorej sa dodnes hovorí kolínska voda. V južnom Francúzsku v lete rozvoniavajú celé lány tejto krehkej kvetinky, ktorú vysádzajú najmä pre jej široké využitie v kozmetike. 
Aj naše babičky mali levanduľu v obľube. Používali ju ako prírodný deodorant, ako repelent proti hmyzu alebo moliam. Okrem priaznivých účinkov na nervovú sústavu pomáha aj na trávenie. Stačí ak si z nej uvaríte čaj. Pomôže aj pri prechladnutiu alebo angíne. Nie je však veľmi vhodná pre tehotné ženy.
V stredomorí sa levanduľa využíva aj v kuchyni ako korenina. Obľúbená je pri príprave rýb, pri grilovaní mäsa alebo dusených jedlách. Má však veľmi výraznú arómu a horkastú chuť, preto s ňou treba pri varení šetriť.
Ak máte suchú pokožku, levanduľa vám pomôže. Táto bylinka má upokojujúce a hojivé účinky na pleť, preto sa hodí pre nositeľky suchej a citlivej pokožky. Využíva sa aj pri liečbe ekzémov a iných kožných ťažkostí. Levanduľu si opäť možno dopriať viacerými spôsobmi – napr. vo forme kúpeľa, levanduľového oleja, alebo si pripraviť odvar z tejto bylinky.
Ak máte v záhrade kúsok nevyužitého miesta určite si levanduľu zasadte a už teraz sa môžete tešiť na úžastné veci, ktoré si po zbere kvetu levanduľe urobíte.

Ak sa vám levandula páči prídite si s nami vyrobiť originálny kúsok do vášho bytu. Tanier na sušienky či domáce pečivo vo francuzskom štýle očarí všetkých.
Kreatívny kurz – decoupage technika na sklo sa bude konať v sobotu 20.10. od 11:00 v predajni Šperkovo v Trnave. Viac o kurze sa dozviete tu.

(via: sperkovo.sk)

Diskusia

komentárov